VS

CUPRA Ateca vs Land Rover Range Rover Evoque sammenligning

Sammenlign ydelse (300 HK vs 269 HK), bagagerum og pris (340.700 kr. vs 395.700 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – CUPRA Ateca eller Land Rover Range Rover Evoque?

CUPRA Ateca vs Land Rover Range Rover Evoque: de vigtigste forskelle

CUPRA Ateca

4,4 (3 Anmeldelser)
bedøm
  • en smule billigere
  • noget mere effekt
  • væsentligt hurtigere fra 0–100 km/h
  • tydeligt lettere
  • minimalt mere bagagerumsplads
Detaljer

Land Rover Range Rover Evoque

2,5 (3 Anmeldelser)
bedøm
  • klart mere økonomisk
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

Ateca
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet hører til de vigtigste faktorer – og her viser forskellene sig ofte tydeligt.

CUPRA Ateca er en smule billigere – den starter allerede ved 340.700 kr. , mens Land Rover Range Rover Evoque koster 395.700 kr. . Forskellen er omkring 55.009 kr..

Der ses også en forskel i brændstofforbrug: Land Rover Range Rover Evoque nøjes med 3,7 L/100km og er dermed klart mere økonomisk end CUPRA Ateca, der bruger 6,7 L/100km. Forskellen er omkring 3 L/100km.

Range Rover Evoque
Motor og ydeevne:

Under motorhjelmen viser det sig, hvilken model der er mest sportslig, og hvem der klarer bedst afsættet.

Når det gælder motorkraft, har CUPRA Ateca noget mere effekt300 HK mod 269 HK. Det svarer til en forskel på cirka 31 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er CUPRA Ateca væsentligt hurtigere – den klarer sprinten på 4,9 s, mens Land Rover Range Rover Evoque bruger 7,2 s. Det er cirka 2,3 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: Land Rover Range Rover Evoque trækker synligt kraftigere med 540 Nm mod 400 Nm. Forskellen er omkring 140 Nm.

Ateca
Plads og praktiske egenskaber:

Kabineplads, bagagerum og lasteevne er afgørende i daglig brug. Her tæller komfort og fleksibilitet mest.

Begge biler har plads til 5 personer.

Hvad angår egenvægt, er CUPRA Ateca tydeligt lettere – 1.418 kg mod 1.792 kg. Forskellen er cirka 374 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder CUPRA Ateca minimalt mere plads – 485 L mod 472 L. Forskellen er omkring 13 L.

I lasteevne klarer Land Rover Range Rover Evoque sig i mindre grad bedre – 600 kg mod 522 kg. Forskellen er omkring 78 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

Land Rover Range Rover Evoque giver modstanderen få chancer i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 395.700 kr.
Range Rover Evoque

Land Rover Range Rover Evoque

  • Motortype Benzin mild-hybrid, Diesel mild-hybrid, Plug-in-hybrid
  • Transmission Automatisk
  • Drivtype Forhjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK 160 - 269 HK
  • Forbrug L/100km 3,7 - 7,8 L/100km
  • Elektrisk rækkevidde 67 km
CUPRA Ateca
Land Rover Range Rover Evoque

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

CUPRA Ateca

CUPRA Ateca er en kompromisløs, sportsligt afstemt SUV, der parrer hverdagspraktisk plads med en aggressiv køredynamik og råt crossover-udtryk. Den føles færdig fra første sving med præcis styring og en personlighed, der gør pendlingen mere underholdende uden at gå på kompromis med komforten.

Detaljer

Land Rover Range Rover Evoque

Range Rover Evoque er en kompakt luksus-SUV, der kombinerer skarpt, moderne design med en fornem, komfortabel kabine — perfekt til dem, der vil have prestige i byen uden at opgive evnen til at klare krævende veje. Den føles både sofistikeret og lidt fræk i trafikken og tilbyder køreglæde samt praktisk alsidighed til købere, der prioriterer stil og komfort.

Detaljer
CUPRA Ateca
Land Rover Range Rover Evoque

Omkostninger og forbrug

Pris
340.700 - 468.400 kr.
Pris
395.700 - 592.400 kr.
Forbrug L/100km
6,7 - 9,1 L/100km
Forbrug L/100km
3,7 - 7,8 L/100km
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Elektrisk rækkevidde
-
Elektrisk rækkevidde
67 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
153 - 207 g/km
co2
85 - 177 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
SUV
Karrosseri
SUV
Sæder
5
Sæder
5
Døre
-
Døre
-
Egenvægt
1.418 - 1.628 kg
Egenvægt
1.792 - 2.157 kg
Bagagerumskapacitet
485 L
Bagagerumskapacitet
472 L
Længde
-
Længde
-
Bredde
1.841 mm
Bredde
1.900 mm
Højde
-
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
502 - 522 kg
Lastkapacitet
503 - 600 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Benzin
Motortype
Benzin mild-hybrid, Diesel mild-hybrid, Plug-in-hybrid
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse
Drivtype
Firehjulstræk, Forhjulstræk
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
Effekt HK
150 - 300 HK
Effekt HK
160 - 269 HK
Acceleration 0-100 km/h
4,9 - 9,3 s
Acceleration 0-100 km/h
7,2 - 10,3 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
-
Moment
250 - 400 Nm
Moment
260 - 540 Nm
Antal cylindre
4
Antal cylindre
3 - 4
Effekt kW
110 - 221 kW
Effekt kW
118 - 198 kW
Motorstørrelse
1.498 - 1.984 cm3
Motorstørrelse
1.498 - 1.998 cm3

Generelt

Modelår
2.024 - 2.025
Modelår
2.025 - 2.026
CO2-effektivitetsklasse
G, E
CO2-effektivitetsklasse
G, F, B
Mærke
CUPRA
Mærke
Land Rover
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.