VS

BMW X2 vs McLaren Supercar Series Coupe sammenligning

Sammenlign ydelse (300 HK vs 700 HK), bagagerum og pris (380.800 kr. vs 1.947.300 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – BMW X2 eller McLaren Supercar Series Coupe?

BMW X2 vs McLaren Supercar Series Coupe: de vigtigste forskelle

BMW X2

4,6 (1 Anmeldelser)
bedøm
  • klart billigere
  • næsten umærkeligt mere økonomisk
Detaljer

McLaren Supercar Series Coupe

  • betydeligt mere effekt
  • væsentligt hurtigere fra 0–100 km/h
  • let lettere
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

X2
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet hører til de vigtigste faktorer – og her viser forskellene sig ofte tydeligt.

BMW X2 er klart billigere – den starter allerede ved 380.800 kr. , mens McLaren Supercar Series Coupe koster 1.947.300 kr. . Forskellen er omkring 1.566.443 kr..

Der ses også en forskel i brændstofforbrug: BMW X2 nøjes med 4,5 L/100km og er dermed næsten umærkeligt mere økonomisk end McLaren Supercar Series Coupe, der bruger 4,6 L/100km. Forskellen er omkring 0,1 L/100km.

X2
Motor og ydeevne:

Under motorhjelmen viser det sig, hvilken model der er mest sportslig, og hvem der klarer bedst afsættet.

Når det gælder motorkraft, har McLaren Supercar Series Coupe betydeligt mere effekt700 HK mod 300 HK. Det svarer til en forskel på cirka 400 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er McLaren Supercar Series Coupe væsentligt hurtigere – den klarer sprinten på 3 s, mens BMW X2 bruger 5,4 s. Det er cirka 2,4 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: McLaren Supercar Series Coupe trækker væsentligt kraftigere med 720 Nm mod 400 Nm. Forskellen er omkring 320 Nm.

X2
Plads og praktiske egenskaber:

Udover rå ydeevne handler hverdagen mest om komfort og anvendelighed. Her afgøres det, hvilken bil der er mest praktisk og alsidig.

Sæder: BMW X2 tilbyder flere siddepladser – 5 mod 2.

Hvad angår egenvægt, er McLaren Supercar Series Coupe let lettere – 1.498 kg mod 1.645 kg. Forskellen er cirka 147 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

BMW X2 vinder duellen tydeligt i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 380.800 kr.
X2

BMW X2

  • Motortype : Diesel mild-hybrid, Benzin mild-hybrid, Diesel, Benzin
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Forhjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK : 150 - 300 HK
  • Forbrug L/100km : 4,5 - 7,7 L/100km
BMW X2
McLaren Supercar Series Coupe

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

BMW X2

BMW X2 er en frisk og selvsikker crossover, der blander coupé-lignende linjer med byvenlig attitude — perfekt til dem, der vil skille sig ud i parkeringshuset. Inde lover den premium-materialer og en kvik køreoplevelse, så pendlingen føles mere som fornøjelse end rutine.

Detaljer

McLaren Supercar Series Coupe

McLaren Supercar Series Coupé er en kompromisløs kombination af rå dynamik og britisk finesse, der får enhver vej til at føles som en scene i en motorsportsfilm. Indeni er den stringent og førerorienteret, så hvis du vil imponere og jagte adrenalinsus, er den svær at slå.

Detaljer
BMW X2
McLaren Supercar Series Coupe

Omkostninger og forbrug

Pris
380.800 - 545.100 kr.
Pris
1.947.300 kr.
Forbrug L/100km
4,5 - 7,7 L/100km
Forbrug L/100km
4,6 L/100km
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Elektrisk rækkevidde
-
Elektrisk rækkevidde
33 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
118 - 174 g/km
co2
104 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
-

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
SUV
Karrosseri
Coupé
Sæder
5
Sæder
2
Døre
-
Døre
-
Egenvægt
1.645 - 1.780 kg
Egenvægt
1.498 kg
Bagagerumskapacitet
515 - 560 L
Bagagerumskapacitet
-
Længde
-
Længde
-
Bredde
1.845 mm
Bredde
1.913 mm
Højde
-
Højde
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
495 - 510 kg
Lastkapacitet
-

Motor og ydeevne

Motortype
Diesel mild-hybrid, Benzin mild-hybrid, Diesel, Benzin
Motortype
Plugin-hybrid
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling
Drivtype
Forhjulstræk, Firehjulstræk
Drivtype
Baghjulstræk
Effekt HK
150 - 300 HK
Effekt HK
700 HK
Acceleration 0-100 km/h
5,4 - 8,9 s
Acceleration 0-100 km/h
3 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
-
Moment
280 - 400 Nm
Moment
720 Nm
Antal cylindre
3 - 4
Antal cylindre
6
Effekt kW
110 - 221 kW
Effekt kW
515 kW
Motorstørrelse
1.499 - 1.998 cm3
Motorstørrelse
2.993 cm3

Generelt

Modelår
2024
Modelår
2024
CO2-effektivitetsklasse
D, F
CO2-effektivitetsklasse
C
Mærke
BMW
Mærke
McLaren
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.