VS

BMW 4 Series Coupe vs Jaguar F-Pace sammenligning

Sammenlign ydelse (530 HK vs 575 HK), bagagerum og pris (417.700 kr. vs 515.600 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – BMW 4 Series Coupe eller Jaguar F-Pace?

BMW 4 Series Coupe vs Jaguar F-Pace: de vigtigste forskelle

BMW 4 Series Coupe

5 (1 Anmeldelser)
bedøm
  • synligt billigere
  • i mindre grad hurtigere fra 0–100 km/h
  • synligt lettere
Detaljer

Jaguar F-Pace

5 (1 Anmeldelser)
bedøm
  • næsten umærkeligt mere effekt
  • klart mere økonomisk
  • næsten umærkeligt mere bagagerumsplads
Detaljer

Alle detaljer om ydelse, forbrug, rækkevidde og bagagerum finder du i den tekniske sammenligning nedenfor – her kan du også læse brugeranmeldelser af begge modeller.

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

4 Series Coupe
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet er ofte de første kriterier ved bilkøb. Her ser man, hvilken model der bedst kan betale sig på længere sigt – både ved tankning, opladning og indkøb.

BMW 4 Series Coupe er synligt billigere – den starter allerede ved 417.700 kr. , mens Jaguar F-Pace koster 515.600 kr. . Forskellen er omkring 97.952 kr..

Der ses også en forskel i brændstofforbrug: Jaguar F-Pace nøjes med 1,8 L/100km og er dermed klart mere økonomisk end BMW 4 Series Coupe, der bruger 4,8 L/100km. Forskellen er omkring 3 L/100km.

F-Pace
Motor og ydeevne:

Under motorhjelmen viser det sig, hvilken model der er mest sportslig, og hvem der klarer bedst afsættet.

Når det gælder motorkraft, har Jaguar F-Pace næsten umærkeligt mere effekt575 HK mod 530 HK. Det svarer til en forskel på cirka 45 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er BMW 4 Series Coupe i mindre grad hurtigere – den klarer sprinten på 3,5 s, mens Jaguar F-Pace bruger 4 s. Det er cirka 0,5 s hurtigere.

Drejningsmomentet er identisk for begge modeller – 700 Nm.

4 Series Coupe
Plads og praktiske egenskaber:

Kabineplads, bagagerum og lasteevne er afgørende i daglig brug. Her tæller komfort og fleksibilitet mest.

Sæder: Jaguar F-Pace tilbyder flere siddepladser – 5 mod 4.

Hvad angår egenvægt, er BMW 4 Series Coupe synligt lettere – 1.600 kg mod 1.951 kg. Forskellen er cirka 351 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder Jaguar F-Pace næsten umærkeligt mere plads – 470 L mod 440 L. Forskellen er omkring 30 L.

I lasteevne klarer Jaguar F-Pace sig påtageligt bedre – 589 kg mod 415 kg. Forskellen er omkring 174 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

Jaguar F-Pace overgår på næsten alle punkter i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 515.600 kr.
F-Pace

Jaguar F-Pace

  • Motortype : Diesel mild-hybrid, Benzin mild-hybrid, Plugin-hybrid, Benzin
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Firehjulstræk
  • Effekt HK : 163 - 575 HK
  • Forbrug L/100km : 1,8 - 12 L/100km
  • Elektrisk rækkevidde : 64 km
BMW 4 Series Coupe
Jaguar F-Pace

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

BMW 4 Series Coupe

BMW 4-serie Coupé er en elegant og sporty coupé, der kombinerer kompromisløs køreglæde med et velbygget og indbydende interiør — perfekt til dem, der vil have både attitude og komfort. Den skarpe styring og selvsikre stil gør den lige så hjemme på snoede landeveje som i byen, og den tiltrækker bestemt blikke uden at være prætentiøs.

Detaljer

Jaguar F-Pace

Jaguar F-Pace blander britisk elegance med en dynamisk køreoplevelse, så turen føles mere spændende end status. Kabinen er luksuriøs og velbygget, og den udstråler så meget attitude, at naboens SUV pludselig virker lidt kedelig.

Detaljer
BMW 4 Series Coupe
Jaguar F-Pace

Omkostninger og forbrug

Pris
417.700 - 847.900 kr.
Pris
515.600 - 921.500 kr.
Forbrug L/100km
4,8 - 10 L/100km
Forbrug L/100km
1,8 - 12 L/100km
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Elektrisk rækkevidde
-
Elektrisk rækkevidde
64 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
15,4 kWh
co2
126 - 226 g/km
co2
41 - 274 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
62 - 83 L

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
Coupé
Karrosseri
SUV
Sæder
4
Sæder
5
Døre
-
Døre
5
Egenvægt
1.600 - 1.895 kg
Egenvægt
1.951 - 2.230 kg
Bagagerumskapacitet
440 L
Bagagerumskapacitet
354 - 470 L
Længde
-
Længde
4.747 - 4.762 mm
Bredde
1.852 - 1.887 mm
Bredde
1.936 mm
Højde
-
Højde
1.664 - 1.670 mm
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
1.299 - 1.428 L
Lastkapacitet
355 - 415 kg
Lastkapacitet
457 - 589 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Diesel mild-hybrid, Benzin, Benzin mild-hybrid
Motortype
Diesel mild-hybrid, Benzin mild-hybrid, Plugin-hybrid, Benzin
Transmission
Automatisk, Manuel
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse, Manuel gearkasse
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse
Drivtype
Baghjulstræk, Firehjulstræk
Drivtype
Firehjulstræk
Effekt HK
184 - 530 HK
Effekt HK
163 - 575 HK
Acceleration 0-100 km/h
3,5 - 7,5 s
Acceleration 0-100 km/h
4 - 10,1 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
195 - 286 km/h
Moment
300 - 700 Nm
Moment
380 - 700 Nm
Antal cylindre
4 - 6
Antal cylindre
4 - 8
Effekt kW
135 - 390 kW
Effekt kW
120 - 423 kW
Motorstørrelse
1.995 - 2.998 cm3
Motorstørrelse
1.997 - 5.000 cm3

Generelt

Modelår
2.024 - 2.025
Modelår
2024
CO2-effektivitetsklasse
D, E, F, G
CO2-effektivitetsklasse
G, B
Mærke
BMW
Mærke
Jaguar
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.