VS

BMW 4 Series Coupe vs Bentley Continental Convertible sammenligning

Sammenlign ydelse (530 HK vs 549 HK), bagagerum og pris (417.700 kr. vs 1.940.200 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – BMW 4 Series Coupe eller Bentley Continental Convertible?

BMW 4 Series Coupe vs Bentley Continental Convertible: de vigtigste forskelle

BMW 4 Series Coupe

5 (1 Anmeldelser)
bedøm
  • betydeligt billigere
  • væsentligt mere økonomisk
  • i mindre grad hurtigere fra 0–100 km/h
  • markant lettere
  • markant mere bagagerumsplads
Detaljer

Bentley Continental Convertible

  • knap mere effekt
Detaljer

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

4 Series Coupe
Omkostninger og forbrug:

Når det handler om økonomi i hverdagen, viser de to modeller interessante forskelle.

BMW 4 Series Coupe er betydeligt billigere – den starter allerede ved 417.700 kr. , mens Bentley Continental Convertible koster 1.940.200 kr. . Forskellen er omkring 1.522.561 kr..

Der ses også en forskel i brændstofforbrug: BMW 4 Series Coupe nøjes med 4,8 L/100km og er dermed væsentligt mere økonomisk end Bentley Continental Convertible, der bruger 12,1 L/100km. Forskellen er omkring 7,3 L/100km.

Continental Convertible
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.

Når det gælder motorkraft, har Bentley Continental Convertible knap mere effekt549 HK mod 530 HK. Det svarer til en forskel på cirka 19 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er BMW 4 Series Coupe i mindre grad hurtigere – den klarer sprinten på 3,5 s, mens Bentley Continental Convertible bruger 4,1 s. Det er cirka 0,6 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: Bentley Continental Convertible trækker næsten umærkeligt kraftigere med 770 Nm mod 700 Nm. Forskellen er omkring 70 Nm.

4 Series Coupe
Plads og praktiske egenskaber:

Kabineplads, bagagerum og lasteevne er afgørende i daglig brug. Her tæller komfort og fleksibilitet mest.

Begge biler har plads til 4 personer.

Hvad angår egenvægt, er BMW 4 Series Coupe markant lettere – 1.600 kg mod 2.335 kg. Forskellen er cirka 735 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder BMW 4 Series Coupe markant mere plads – 440 L mod 235 L. Forskellen er omkring 205 L.

I lasteevne klarer Bentley Continental Convertible sig noget bedre – 465 kg mod 415 kg. Forskellen er omkring 50 kg.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

BMW 4 Series Coupe giver modstanderen få chancer i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 417.700 kr.
4 Series Coupe

BMW 4 Series Coupe

  • Motortype : Diesel mild-hybrid, Benzin, Benzin mild-hybrid
  • Transmission : Automatisk, Manuel
  • Drivtype : Baghjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK : 184 - 530 HK
  • Forbrug L/100km : 4,8 - 10 L/100km
BMW 4 Series Coupe
Bentley Continental Convertible

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

BMW 4 Series Coupe

BMW 4-serie Coupé er en elegant og sporty coupé, der kombinerer kompromisløs køreglæde med et velbygget og indbydende interiør — perfekt til dem, der vil have både attitude og komfort. Den skarpe styring og selvsikre stil gør den lige så hjemme på snoede landeveje som i byen, og den tiltrækker bestemt blikke uden at være prætentiøs.

Detaljer

Bentley Continental Convertible

Bentley Continental Cabriolet er britisk luksus og håndværk i cabrioletformat — en bil der både signalerer diskret magt og inviterer til stilfuld flugt fra hverdagen. Når du kører med taget nede, føles hver tur som en lille VIP-arrangement på hjul, hvor komfort og klasse kommer før hastighedsjagt.

Detaljer
BMW 4 Series Coupe
Bentley Continental Convertible

Omkostninger og forbrug

Pris
417.700 - 847.900 kr.
Pris
1.940.200 kr.
Forbrug L/100km
4,8 - 10 L/100km
Forbrug L/100km
12,1 L/100km
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Elektrisk rækkevidde
-
Elektrisk rækkevidde
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
126 - 226 g/km
co2
275 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
90 L

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
Coupé
Karrosseri
Cabriolet
Sæder
4
Sæder
4
Døre
-
Døre
2
Egenvægt
1.600 - 1.895 kg
Egenvægt
2.335 kg
Bagagerumskapacitet
440 L
Bagagerumskapacitet
235 L
Længde
-
Længde
4.850 mm
Bredde
1.852 - 1.887 mm
Bredde
1.964 mm
Højde
-
Højde
1.399 mm
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
355 - 415 kg
Lastkapacitet
465 kg

Motor og ydeevne

Motortype
Diesel mild-hybrid, Benzin, Benzin mild-hybrid
Motortype
Benzin
Transmission
Automatisk, Manuel
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse, Manuel gearkasse
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling
Drivtype
Baghjulstræk, Firehjulstræk
Drivtype
Firehjulstræk
Effekt HK
184 - 530 HK
Effekt HK
549 HK
Acceleration 0-100 km/h
3,5 - 7,5 s
Acceleration 0-100 km/h
4,1 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
318 km/h
Moment
300 - 700 Nm
Moment
770 Nm
Antal cylindre
4 - 6
Antal cylindre
8
Effekt kW
135 - 390 kW
Effekt kW
404 kW
Motorstørrelse
1.995 - 2.998 cm3
Motorstørrelse
3.996 cm3

Generelt

Modelår
2.024 - 2.025
Modelår
2019
CO2-effektivitetsklasse
D, E, F, G
CO2-effektivitetsklasse
G
Mærke
BMW
Mærke
Bentley
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.