VS

BMW 4 Series Convertible vs Ferrari Roma Convertible sammenligning

Sammenlign ydelse (530 HK vs 620 HK), bagagerum og pris (476.400 kr. vs 1.898.800 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – BMW 4 Series Convertible eller Ferrari Roma Convertible?

BMW 4 Series Convertible vs Ferrari Roma Convertible: de vigtigste forskelle

BMW 4 Series Convertible

  • væsentligt billigere
  • betydeligt mere økonomisk
  • synligt mere bagagerumsplads
Detaljer

Ferrari Roma Convertible

  • i mindre grad mere effekt
  • minimalt hurtigere fra 0–100 km/h
  • let lettere
Detaljer

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

4 Series Convertible
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet er ofte de første kriterier ved bilkøb. Her ser man, hvilken model der bedst kan betale sig på længere sigt – både ved tankning, opladning og indkøb.

BMW 4 Series Convertible er væsentligt billigere – den starter allerede ved 476.400 kr. , mens Ferrari Roma Convertible koster 1.898.800 kr. . Forskellen er omkring 1.422.384 kr..

Der ses også en forskel i brændstofforbrug: BMW 4 Series Convertible nøjes med 5,2 L/100km og er dermed betydeligt mere økonomisk end Ferrari Roma Convertible, der bruger 10,3 L/100km. Forskellen er omkring 5,1 L/100km.

4 Series Convertible
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration er de klassiske mål for bilentusiaster – og her træder forskellene tydeligt frem.

Når det gælder motorkraft, har Ferrari Roma Convertible i mindre grad mere effekt620 HK mod 530 HK. Det svarer til en forskel på cirka 90 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er Ferrari Roma Convertible minimalt hurtigere – den klarer sprinten på 3,4 s, mens BMW 4 Series Convertible bruger 3,7 s. Det er cirka 0,3 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: Ferrari Roma Convertible trækker knap kraftigere med 760 Nm mod 700 Nm. Forskellen er omkring 60 Nm.

4 Series Convertible
Plads og praktiske egenskaber:

Udover rå ydeevne handler hverdagen mest om komfort og anvendelighed. Her afgøres det, hvilken bil der er mest praktisk og alsidig.

Begge biler har plads til 4 personer.

Hvad angår egenvægt, er Ferrari Roma Convertible let lettere – 1.654 kg mod 1.765 kg. Forskellen er cirka 111 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder BMW 4 Series Convertible synligt mere plads – 385 L mod 272 L. Forskellen er omkring 113 L.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

BMW 4 Series Convertible dominerer sammenligningen i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 476.400 kr.
4 Series Convertible

BMW 4 Series Convertible

  • Motortype : Diesel mild-hybrid, Benzin, Benzin mild-hybrid
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Baghjulstræk, Firehjulstræk
  • Effekt HK : 184 - 530 HK
  • Forbrug L/100km : 5,2 - 10,2 L/100km
BMW 4 Series Convertible
Ferrari Roma Convertible

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

BMW 4 Series Convertible

BMW 4-serie Cabriolet er en elegant kabriolet, der blander sporty attitude med luksuriøs komfort — perfekt til dem, der vil have både stil og køreglæde i ét. Kør den langs kysten med vinden i håret, og du får en bil, der både imponerer på parkeringspladsen og leverer en engagerende køreoplevelse uden at blive for krukket.

Detaljer

Ferrari Roma Convertible

Ferrari Roma Spider er en elegant, åben grand tourer der kombinerer klassisk italiensk design med en fornem køreoplevelse, som får hoveder til at vende sig på landevejen. Kabinen er luksuriøs og moderne, og selv på en grå dag gør den kørsel til en fest — perfekt til dem, der vil have stil og følelser uden dikkedarer.

Detaljer
BMW 4 Series Convertible
Ferrari Roma Convertible

Omkostninger og forbrug

Pris
476.400 - 883.100 kr.
Pris
1.898.800 kr.
Forbrug L/100km
5,2 - 10,2 L/100km
Forbrug L/100km
10,3 L/100km
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Elektrisk rækkevidde
-
Elektrisk rækkevidde
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
136 - 231 g/km
co2
234 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
80 L

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
Cabriolet
Karrosseri
Cabriolet
Sæder
4
Sæder
4
Døre
-
Døre
2
Egenvægt
1.765 - 2.055 kg
Egenvægt
1.654 kg
Bagagerumskapacitet
385 L
Bagagerumskapacitet
272 L
Længde
-
Længde
4.656 mm
Bredde
1.852 - 1.887 mm
Bredde
1.974 mm
Højde
-
Højde
1.306 mm
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
345 - 420 kg
Lastkapacitet
-

Motor og ydeevne

Motortype
Diesel mild-hybrid, Benzin, Benzin mild-hybrid
Motortype
Benzin
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Automatgearkasse
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling
Drivtype
Baghjulstræk, Firehjulstræk
Drivtype
Baghjulstræk
Effekt HK
184 - 530 HK
Effekt HK
620 HK
Acceleration 0-100 km/h
3,7 - 8,2 s
Acceleration 0-100 km/h
3,4 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
320 km/h
Moment
300 - 700 Nm
Moment
760 Nm
Antal cylindre
4 - 6
Antal cylindre
8
Effekt kW
135 - 390 kW
Effekt kW
456 kW
Motorstørrelse
1.995 - 2.998 cm3
Motorstørrelse
3.855 cm3

Generelt

Modelår
2.024 - 2.025
Modelår
2023
CO2-effektivitetsklasse
E, F, G
CO2-effektivitetsklasse
G
Mærke
BMW
Mærke
Ferrari
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.