VS

Alpine A110 vs Ferrari 12Cilindri Coupe sammenligning

Sammenlign ydelse (345 HK vs 830 HK), bagagerum og pris (505.000 kr. vs 3.095.300 kr. ) på et øjeblik. Find ud af, hvilken bil der er det bedste valg for dig – Alpine A110 eller Ferrari 12Cilindri Coupe?

Alpine A110 vs Ferrari 12Cilindri Coupe: de vigtigste forskelle

Alpine A110

  • betydeligt billigere
  • klart mere økonomisk
  • synligt lettere
Detaljer

Ferrari 12Cilindri Coupe

  • markant mere effekt
  • synligt hurtigere fra 0–100 km/h
  • markant mere bagagerumsplads
Detaljer

By Achim Sedelmaier

Her bliver det konkret: De tekniske forskelle i detaljer

A110
Omkostninger og forbrug:

Pris og effektivitet hører til de vigtigste faktorer – og her viser forskellene sig ofte tydeligt.

Alpine A110 er betydeligt billigere – den starter allerede ved 505.000 kr. , mens Ferrari 12Cilindri Coupe koster 3.095.300 kr. . Forskellen er omkring 2.590.235 kr..

Der ses også en forskel i brændstofforbrug: Alpine A110 nøjes med 6,7 L/100km og er dermed klart mere økonomisk end Ferrari 12Cilindri Coupe, der bruger 15,5 L/100km. Forskellen er omkring 8,8 L/100km.

12Cilindri Coupe
Motor og ydeevne:

Effekt, drejningsmoment og acceleration siger meget om, hvordan en bil føles i hverdagen. Her ser man, hvem der leverer mest køreglæde.

Når det gælder motorkraft, har Ferrari 12Cilindri Coupe markant mere effekt830 HK mod 345 HK. Det svarer til en forskel på cirka 485 HK.

I acceleration fra 0 til 100 km/h er Ferrari 12Cilindri Coupe synligt hurtigere – den klarer sprinten på 2,9 s, mens Alpine A110 bruger 3,8 s. Det er cirka 0,9 s hurtigere.

Der er også forskel på drejningsmomentet: Ferrari 12Cilindri Coupe trækker mærkbart kraftigere med 678 Nm mod 420 Nm. Forskellen er omkring 258 Nm.

A110
Plads og praktiske egenskaber:

Kabineplads, bagagerum og lasteevne er afgørende i daglig brug. Her tæller komfort og fleksibilitet mest.

Begge biler har plads til 2 personer.

Hvad angår egenvægt, er Alpine A110 synligt lettere – 1.150 kg mod 1.560 kg. Forskellen er cirka 410 kg.

Når det kommer til bagagerumsplads, tilbyder Ferrari 12Cilindri Coupe markant mere plads – 270 L mod 96 L. Forskellen er omkring 174 L.

Hvem vinder løbet i datatjekket?

Alpine A110 vinder duellen tydeligt i den objektive datasammenligning.
Denne vurdering viser kun, hvilken model der scorer flest point på papiret – ikke hvilken af de to biler der føles rigtig for dig.

fra 505.000 kr.
A110

Alpine A110

  • Motortype : Benzin
  • Transmission : Automatisk
  • Drivtype : Baghjulstræk
  • Effekt HK : 252 - 345 HK
  • Forbrug L/100km : 6,7 - 6,9 L/100km
Alpine A110
Ferrari 12Cilindri Coupe

Omkostninger og forbrug

Se detaljeret analyse

Motor og ydeevne

Se detaljeret analyse

Dimensioner og karrosseri

Se detaljeret analyse

Alpine A110

Alpine A110 er en let og livlig sportsvogn med en næsten akrobatisk balance, der gør snoede landeveje til dagens højdepunkt. Den prioriterer ren køreglæde frem for prangende opmærksomhed, trækker nysgerrige blikke uden at råbe og belønner føreren med præcis styring og et smil i hver kurve.

Detaljer

Ferrari 12Cilindri Coupe

Ferrari tolvcylindrede coupé føles som et møde mellem skulpturel elegance og uregerlig kraft, en bil der både imponerer og pirrer sanserne fra første betragtning. Som køber får du ikke bare et stykke automotive poesi, men også en dagligdags fornøjelse med et soundtrack, der får naboerne til at kigge to gange.

Detaljer
Alpine A110
Ferrari 12Cilindri Coupe

Omkostninger og forbrug

Pris
505.000 - 2.585.900 kr.
Pris
3.095.300 kr.
Forbrug L/100km
6,7 - 6,9 L/100km
Forbrug L/100km
15,5 L/100km
Forbrug kWh/100km
-
Forbrug kWh/100km
-
Elektrisk rækkevidde
-
Elektrisk rækkevidde
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
co2
152 - 157 g/km
co2
353 g/km
Tankkapacitet
-
Tankkapacitet
92 L

Dimensioner og karrosseri

Karrosseri
Coupé
Karrosseri
Coupé
Sæder
2
Sæder
2
Døre
-
Døre
2
Egenvægt
1.150 - 1.194 kg
Egenvægt
1.560 kg
Bagagerumskapacitet
96 L
Bagagerumskapacitet
270 L
Længde
-
Længde
4.733 mm
Bredde
1.798 mm
Bredde
1.980 mm
Højde
-
Højde
1.292 mm
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Maksimal bagagerumskapacitet
-
Lastkapacitet
166 - 210 kg
Lastkapacitet
-

Motor og ydeevne

Motortype
Benzin
Motortype
Benzin
Transmission
Automatisk
Transmission
Automatisk
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling
Transmissionsdetaljer
Automatisk dobbeltkobling
Drivtype
Baghjulstræk
Drivtype
Baghjulstræk
Effekt HK
252 - 345 HK
Effekt HK
830 HK
Acceleration 0-100 km/h
3,8 - 4,5 s
Acceleration 0-100 km/h
2,9 s
Maks. hastighed
-
Maks. hastighed
340 km/h
Moment
320 - 420 Nm
Moment
678 Nm
Antal cylindre
4
Antal cylindre
12
Effekt kW
185 - 254 kW
Effekt kW
611 kW
Motorstørrelse
1.798 cm3
Motorstørrelse
6.496 cm3

Generelt

Modelår
2024
Modelår
2024
CO2-effektivitetsklasse
F, E
CO2-effektivitetsklasse
G
Mærke
Alpine
Mærke
Ferrari
DriveDuel bruger dataanalyse og kunstig intelligens til at analysere køretøjsdata og skabe indhold. Indholdet gennemgås og forbedres regelmæssigt. De viste priser er estimater baseret på tyske listepriser, justeret efter momsen i det pågældende land. Landespecifikke registreringsafgifter er ikke inkluderet. Disse oplysninger er ikke juridisk bindende.